Jak nenaletět, aneb seznam věcí, které na vás cestovní kancelář zaručeně zkusí


1.       Program je jenom velice nejasný
Vágní popis toho, co si vlastně kupujete, není nikdy dobrý, nejenom u dovolené. Pokud jde o poznávací zájezd bez toho, abyste znali přesný denní plán, co všechno navštívíte a za co vlastně platíte, dejte ruce pryč a běžte k jiné cestovní kanceláři. Není dobré, když se na místě improvizuje, na některé atrakce, zvlášť co se safari a památek týče, můžete čekat i několik dní, než na vás přijde řada.

2.       Polodenní výlety a nejasné doby určení
Není půl dne jako půl dne, zvlášť v divočině. Pro vás jako Evropana to může být tři hodiny, ale pro bušmeny klidně osm hodin. Je rozdíl, když máte šlapat šestihodinový pochod, zvlášť když s sebou máte děti. Například není dobré mít v popisu pouze návštěva kráteru Ngorongoro, protože nevíte, jestli se jenom podíváte, nebo bude čas i na safari, nebo jestli půjdete dovnitř (vstup je zpoplatněn). Proto se vždycky ptejte na přesný rozpis, co se časů a cen týče.

3.       Vždycky se ptejte na děti
Pokud s sebou berete na dovolenou do Afriky děti, vždycky se ptejte, zda se s nimi počítá a zda na všechna místa mohou. Například v některých hotelech a na některých ostrovech nejsou vůbec děti povoleny, to kvůli pohodlí hostů, nebo je jejich počet na ostrově či v hotelu monitorován a omezen. Kromě toho ne všechny hotely počítají s dětskými návštěvníky, takže pro ně není připraven program.

4.       Hlídejte si letecké společnosti
Některé cestovní kanceláře nezahrnují letenku do ceny zájezdu, případně vás nalákají na levné letenky, které ale pár dní před odletem záhadně podraží.

5.       Název hotelu, ale také počet ložnic a míst ke spánku
Může se stát, že v jednom hotelovém pokoji nebudete ubytováni jenom vy, ale více lidí, kteří jedou na stejný zájezd. A také se může stát totéž co s letenkami. Nalákají vás na luxusní hotely, ale ve skutečnosti půjde o chatrče. Nebo se může stát, že hotel je sice zařízený, ale na místě se dozvíte, že není zaplacený.