Termální léčivé prameny

Minerální vody stáčené v několika lázeňských oblastech v České republice jsou bohatým zdrojem látek, které se běžně nevyskytují v potravinách v dostatečné míře. Odborníci na výživu doporučují střídmé pití minerálek prakticky na všechny civilizační choroby, k těm nejvhodnějším se řadí karlovarská Mattoni, Korunní kyselka, Magnesia a luhačovická Vincentka. Česká republika se řadí mezi země s bohatou lázeňskou tradicí s mnoha termálními prameny, které prostupují nad zemský povrch, a léčí buď formou pitné kúry, anebo koupelemi.
františkovy lázně kolonáda
Na našem území se vodní vývěry nachází v hojné míře v západních Čechách, v Krkonoších (Janské Lázně), v Jeseníkách (Lázně Jeseník a Velké Losiny) a nedaleko Zlína (Luhačovice). V oblasti lázeňství se řadíme ke světovým velmocím, společně s Maďarskem, Slovenskem, Řeckem a Bulharskem.

Termální prameny

Pramen termálního původu se odlišuje od běžného vodního zdroje především hloubkou, odkud vyvěrá. Tyto přirozené přírodní vodní zdroje jsou zásobovány vodou z dešťových srážek, která proniká do hlubin zemské kůry v místech tzv. tektonických zlomů. Naše planeta takových míst vykazuje několik milionů a termálních pramenů je největší počet právě na evropském kontinentu.
Voda postupuje zemským podložím až k roztavenému žhavému magmatu, zahřívá se tu a vystupuje opět na zemský povrch, obohacena o cenné minerální látky .
pramen lázně
Využití tohoto fenoménu lze rozdělit do dvou základních skupin. První z nich je vytvoření technologického zázemí pro vytápění objektů, s tímto způsobem využití se můžete setkat v hojné míře na Islandu. Druhý, častější případ využívání tohoto zdroje jsou lázeňské a rekreační procedury.
V České republice jsou nejznámějšími oblastmi vývěru hlubinných vod lázně Teplice a Karlovy Vary. V Karlových Varech vyvěrá celkem 28 pramenů na Vřídelní, Tržní, Sadové a Mlýnské kolonádě a všechny jsou využívány pro léčebné účely pitných kúr.