Airbus je největším výrobcem letadel

Minulý rok evropský výrobce letadel Airbus dodal na trh až 863 letadel. Kvůli tomu překonal vlastní cíl, který v loňském roce snižoval a stal se tak největším výrobcem letadel na světě. Díky tomu poprvé od roku 2011 překonal amerického výrobce letadel Boeing.
produkce airbus
S takovou změnou se dalo počítat, jelikož výrobce letadel Boeing postihla vážná krize, kvůli dopravnímu letadlu Boeing 737 MAX, který je nejprodávanějším letadlem na světě v historii výrobce Boeing. Jde o úzkotrupý letoun, který je určený pro krátké a středně dlouhé lety, s širokou škálou sedadel a vlídnou spotřebou.  Pro veřejnost se stal známým, díky dvěma smrtelným nehodám, ke kterým došlo hned při vzletu, jen pár minut při startu. Kvůli těmto nevysvětleným nehodám, rozhodla Evropská agentura pro bezpečnost letectví, zastavit provoz všech letounů Boeing 737 MAX ve vzdušném prostoru Evropské unie. Kvůli této odstávce přišel americký výrobce Boeing o miliardu dolarů měsíčně a o titul největšího výrobce letadel na světě.
airbus A380
Konečné výsledky o dodání letadel na trh, by měl Airbus přednést do týdne. Jestliže se data o prodeji v loňském roce potvrdí, bude to od roku 2018 nárůst až o 7,9 procent.
Výrobce letadel Boeing dodal od ledna do listopadu minulého roku na trh jen 345 letadel. Ve stejném období předchozího roku totiž dodal o více jak polovinu letadel než v loňském roce. Prozatímní informace o prodeji letadel Airbus podle Reuters podotýkají to, jak velkou cestu by měl Boeing urazit, aby opět získal zpět své tržní postavení. V roce 2018 dodal na trh americký výrobce Boeing na trh vyrobených 806 letadel.
Evropský výrobce Airbus v říjnu loňského roku snížil celoroční odhad počtu dodaných letadel na trh o dvě až tři procenta. Předčasné informace tedy poukazují na to, že celkový počet dodaných letadel překonal určený cíl o tři letadla.