Home / Nákupy / Pro koho se hodí LED žárovky

Pro koho se hodí LED žárovky

Asi není třeba říkat, že my lidé umělé osvětlení potřebujeme. Od dob lovců a sběračů se náš životní styl velmi změnil a nyní jsme na umělém osvětlení prakticky závislí. Platí to především v zimě, kdy je minimum hodin slunečního svitu, ale není to jediný případ.
 planeta Země v žárovce
Máme totiž také pracovní místa, kde okna nejen nejsou, ale také být nemohou z nejrůznějších důvodů. Příkladem mohou být operační sály v nemocnicích. A asi nikdo nebude rozporovat, že zde je správné světlo až životně důležité.
 
Otázkou ovšem je, čím si svítit. Po dlouhou dobu to byl oheň v nejrůznějších variantách, od krbu přes svícny po plynové lampy. Ty pak nahradily dnes již klasické žárovky a později i zářivky, které byly spolehlivější a bezpečnější. Dnes se pak na trhu objevuje nový druh, který si dal za cíl je nahradit, LED žárovky. Může to ale dokázat? Nebo jsou místa, kde je starý typ stále lepší?
 
V první řadě je třeba říci, že LED žárovka má mnoho výhod. Je menší, ekologičtější, má větší svítivost a mnohem delší životnost oproti klasické žárovce. Nevýhodou pak je její cena. Ta je však dána tím, že je to doposud poměrně nová technologie, a dá se předpokládat, že v budoucnu bude klesat.
 
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že prakticky nic nebrání tomu, aby byly veškeré žárovky a zářivky nahrazeny tímto typem osvětlení. Je to ale skutečně tak? Nebo jsou místa, kde se nehodí tento nový typ použít?panely solární elektrárny
 
Druhá odpověď je samozřejmě správně. Jedním z míst, kde není příliš vhodné, jsou nemocnice, a to především nemocniční chodby. Na nich obvykle najdeme běžné zářivky, a z dobrého důvodu. Musíme totiž počítat s tím, že se zde budou často převážet ležící pacienti. A pro ně by asi nebylo příliš pohodlné, kdyby byly jejich oči pravidelně oslepeny jasným svitem LED žárovek. Jasnost zářivek je podstatně menší, ač je to vyváženo jejich větší plochou, takže neoslní, když se do nich podíváte. A to je jen jeden příklad. Jistě si sami najdete další. Avšak jak je vidět, ani tento vynález zkrátka není pro každého.

About Author: