Asi není třeba říkat, že my lidé umělé osvětlení potřebujeme. Od dob lovců a sběračů se náš životní styl velmi změnil a nyní jsme na umělém osvětlení prakticky závislí. Platí to především v zimě, kdy je minimum hodin slunečního svitu, ale není to jediný případ.
Máme totiž také pracovní místa, kde okna nejen nejsou, ale také být nemohou z nejrůznějších důvodů. Příkladem mohou být operační sály v nemocnicích. A asi nikdo nebude rozporovat, že zde je správné světlo až životně důležité.
Otázkou ovšem je, čím si svítit. Po dlouhou dobu to byl oheň v nejrůznějších variantách, od krbu přes svícny po plynové lampy. Ty pak nahradily dnes již klasické žárovky a později i zářivky, které byly spolehlivější a bezpečnější. Dnes se pak na trhu objevuje nový druh, který si dal za cíl je nahradit, LED žárovky. Může to ale dokázat? Nebo jsou místa, kde je starý typ stále lepší?
V první řadě je třeba říci, že LED žárovka má mnoho výhod. Je menší, ekologičtější, má větší svítivost a mnohem delší životnost oproti klasické žárovce. Nevýhodou pak je její cena. Ta je však dána tím, že je to doposud poměrně nová technologie, a dá se předpokládat, že v budoucnu bude klesat.
Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že prakticky nic nebrání tomu, aby byly veškeré žárovky a zářivky nahrazeny tímto typem osvětlení. Je to ale skutečně tak? Nebo jsou místa, kde se nehodí tento nový typ použít?
Druhá odpověď je samozřejmě správně. Jedním z míst, kde není příliš vhodné, jsou nemocnice, a to především nemocniční chodby. Na nich obvykle najdeme běžné zářivky, a z dobrého důvodu. Musíme totiž počítat s tím, že se zde budou často převážet ležící pacienti. A pro ně by asi nebylo příliš pohodlné, kdyby byly jejich oči i pravidelně oslepeny jasným svitem LED žárovek. Jasnost zářivek je podstatně menší, ač je to vyváženo jejich větší plochou, takže neoslní, když se do nich podíváte. A to je jen jeden příklad. Jistě si sami najdete další. Avšak jak je vidět, ani tento vynález zkrátka není pro každého.