Z jakého materiálu vybrat pergolu a jak by měla být velká?


K rodinnému domu patří pergola, místo, kde se dá krásně posedět s přáteli a rodinou. Chtěli byste si pergolu pořídit, ale nevíte, kterou zvolit? Je to snadné.

Z jakého materiálu vybrat pergolu a jak by měla být velká?

Pergola je místem pro setkávání a příjemné posezení s rodinou a přáteli, pergoly jsou zastřešené, takže vás od posezení na čerstvém vzduchu neodradí ani déšť a nepříznivé počasí, což je obrovská výhoda. Jak ale takovou pergolu vybírat abyste s ní neměli příliš práce a dobře vám sloužila? Zaměřte se na velikost i na výběr materiálu, pergolu si také můžete sami postavit nebo si ji pořídit už hotovou a pak ji stačí pouze smontovat dohromady. Co si vyberete?

pexels-photo-4947396

Hliník, dřevo nebo polykarbonát?

Pergola bývá hodně výrazným prvkem na každé zahradě, pokud nevíte, jakou velikost si zvolit, nejlepší je spočítat si, kolik místa by pod ní mělo být, kolik lidí se tam bude pravidelně setkávat a podle toho se odrazit. Popřemýšlejte nad tím, jak prostorná by měla být, menší a standartní pergoly se dají postavit bez jakéhokoliv povolení, na ty větší už povolení mít obvykle musíte. To jak bude pergola velká, se obvykle odráží od toho, jak je velká zahrada a kolik prostoru vám nabízí, jinak to ani nejde. Co se týče materiálu, velmi časté a oblíbené jsou pergoly dřevěné. Vypadají velmi hezky, dřevo je přírodním materiálem a tak se hodí do všech zahrad a ještě více na zahrady k chalupám a chatám.

Mnohem více praktický je ale hliník, nejlépe v kombinaci s polykarbonátem. Hliník se ve stavebnictví využívá hodně a to proto, že je neskutečně odolný, má dlouhou životnost a přitom nevyžaduje téměř žádnou údržbu a speciální péči, což se o dřevu úplně říci nedá. S hliníkem se navíc velmi dobře manipuluje, montáž hliníkové pergoly můžete zvládnout i svépomocí. Polykarbonátové desky se obvykle využívají jen k zastřešení. Hezké designové prvky pak mohou tvořit i nejrůznější látky nebo proutí. Za deštivého počasí, ale příliš neochrání.

pexels-photo-238385

Aby bylo na zahradě hezky

Pergoly nebo altánky si na zahradě stavíme hlavně proto, abychom si vytvořili http://www.reflex.cz/clanek/fotogalerie/83993/svycarsti-inzenyri-posunuli-hranice-mozneho-vytvorili-nejstrmejsi-lanovku-na-svete.html hezké a příjemné místo k posezení. Vždy vybírejte i podle toho, co se hodí k vašemu domu a okolí. Samotné pergoly pak mohou stát samostatně na volném prostranství v zahradě, ale dost často se také přistavují přímo ke zdi rodinného domu nebo chaty. Je samozřejmě jednodušší pergolu přistavět k domu, kdy se zeď stane jednou ze stran pergoly a bude jí poskytovat oporu.

Velikost i vzhled si musíte uzpůsobit svým vlastním potřebám, výhody materiálů pak předem určitě zvažte.