Jak se chovat na internetu, abyste neohrozili systém?

Internet se na první pohled tváří jako poměrně bezpečné místo, kde se vám nic nemůže stát. Je pravda, že vám jako osobě asi ne, ale co se může pokazit, to je počítač, respektive systém, na kterém pracuje. Ten se může na internetu takzvaně nakazit virem a přestat pracovat tak jak má. Projevy takové nákazy nemusí být hned na začátku vůbec zjevné, případně mohou být pouze mírné. Mezi hlavní příznaky patří nejčastěji patří zpomalení celého systému. Ze začátku je zpomalení takřka neznatelné, ale v průběhu času to může být čím dál tím horší. Nakonec vám nezbude nic jiného než celý systém přeinstalovat, což, když vezmete v potaz, že budete muset nahrát i veškeré programy, které používáte a znovu nastavit vše tak, aby vám to plně vyhovovalo, může zabrat klidně i půl dne či dokonce celý den. Pokud toto nechcete podstupovat, měli byste svůj počítač před nástrahami internetu důkladně chránit.
Špatný web
Nejjednodušším způsobem, jak se vyvarovat kontaktu nepřátelského viru s vašim systémem je prostě chodit pouze na bezpečné weby, u kterých je jisté, že se na nich nenachází žádné nežádoucí programy. To se ale málokdy poradí. Ono i stránky, které mohou působit vcelku důvěryhodně a zabezpečeně, mohou ukrývat nějaký nepříjemný virus. Většinou se do vašeho počítače ale nemá šanci takto dostat. Můžete si ho ale stáhnout, a to z vlastního rozhodnutí, aniž byste věděli, že se jedná o virus. Takže stahujte pouze soubory z ověřených stránek.
Bezpečnost na internetu
Antivirus
Relativně účinným způsobem, jak se předejít zavirování počítače je stáhnout si speciální program – antivirus. Jedná se o program, který funguje z části jako štít, z části jako meč. Na jednu stranu chrání, na tu druhou likviduje případné nalezené zavirované nebo podezřelé soubory. Výhodou antivirů je, že jsou účinné, i když jsou zdarma. Samozřejmě, že vyšší efektivitu mají, když jsou veškeré funkce aktivní, ale za to se platí.